Bölümümüz Hakkında

2013 yılında açılan ve ilk lisans öğrencilerini 2014-2015 Akademik yılında kabul eden bölümümüz şu an itibariyle 3 Profesör, 2 Doçent, 2 Doktor Öğretim Üyesi ve 5 Araştırma Görevlisinden oluşan akademik kadrosuyla eğitim vermeyi sürdürmektedir. 

Bölümümüz Eskiçağ Tarihi, Ortaçağ Tarihi, Yeniçağ Tarihi, Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyet Tarihi, Yakınçağ Tarihi ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dallarından oluşmaktadır. Bu anabilim dallarındaki öğretim elemanlarımız çalışmalarını ağırlıklı olarak Batı Anadolu, Balkanlar, Akdeniz ve Ortadoğu coğrafyalarının diplomasi tarihi ile sosyo-ekonomik tarihi üzerine yürütmektedir.

Lisansüstü düzeyde de eğitim veren bölümümüzün Tezli Yüksek Lisans ve Doktora programı mevcut olup öğrenciler Ortaçağ, Yeniçağ, Yakınçağ, Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti ile Türkiye Cumhuriyeti Tarihi alanlarında çalıştırılmaktadırlar. Ayrıca Osmanlı Çalışmaları adlı tezsiz yüksek lisans programı da bölümümüz koordinasyonunda yürütülmektedir.

Öğrencilerin araştırma ve incelemeye teşvik edilmeleri ve eleştirel düşünceye sahip olmaları amacıyla yola çıkan bölümümüz, mezun olan öğrencilerinin daha sonraki kariyer tercihleri için belirli bir bilgi birikimi ve donanımına sahip olmalarına da yardımcı olmaktadır.


Başa Dön